ترانسمیتر

ترانسمیتر در حیطه ابزار دقیق به تجهیزی اطلاق میشود که یکی از پارامترهای فیزیکی نظیر فشار ، دما ، فلو یا جریان سیال ، رطوبت ، سرعت ، سطخ یا ارتفاع مواد داخل مخزن ، وزن ، و ... را به سیگنالی استاندارد نظیر 4 تا 20 میلی آمپر یا صفر تا ده ولت تبدیل و قابلیت ارسال سیگنال را به صورت دو سیمه یا پاور لوپ داشته باشد .....

توجه:ترنسمیتر در لوپ کنترلی همانند یک مقاوت متغیر عمل می کند که از کارت PLC با ولتاز ۲۴ ولت تغذیه می کند.در جریان ۴میلی آمپر امپدانس آن ۶کیلو اهم است و در ۲۰میلی آمپر امپدانس آن۲/۱ کیلو اهم است. 

در پروسه ها و سیستمهای صنعتی از این ابزار دقیق زیاد استفاده می شود . برای مثال در یک کوره برای کنترل دما پس از اندازه گیری توسط ترموکوپل یا پی تی صد نیاز به ارسال این اطلاعات دمایی به اطاق کنترل یا به کنترلر دما است که این وظیفه به عهدۀ ترانسمیتر دما است . در پروسه های کنترل فشار ، ارتفاع ماده درون مخزن ، رطوبت و و...نیز با انواع ترانسمیتر ارسال سیگنال جهت کنترل و مانیتورینگ به عمل می آید .معیارهای انتخاب یک ترنسمیتر:

۱.       دقت ترانسمیتر

۲.       رنج و گستره اندازه گیری  (Span=abs(Lrv-urv

۳.       فشار تحمل تجهیز(WMP)

۴.       جنس کپسول که معمولا استیل میباشد

۶.       هوشمند یا اسمارت بودن تجهیز که معمولا پروتکل هارت است

6.       امکان کالیبره کردن آن

نکته مهم:مزیت ترنسمیترهای هوشومند(smsrt)این است که علاوه براینکه سیگنال ابزار دقیقی حاصل از فرایند را به اتاق کنترل ارسال می کند این امکان را دارد  در صورتی که خطایی در تجهیز به وجود آید به صورت یک آلارم در اتاق کنترل نمایش دهد وهمچنین عمل کالیبره کردن را از اتاق کنترل را میسر می کند.

چند اختصار استفاده شده در ترنسمیترها:

LRV=Lower Range Value  مقدار رنج پایین اندازه گیری

URV=Uooer  Rang  Value  مقدار رنج بالای اندازه گیری

Zero=LRV in0%  مقدار قرار دادی رنج پایین اندازه گیری

 Mwp=maximum  Working Range  فشار تحمل تجهیز 

USL=Upper  Sensor Limit  مقدارقابل تحمل سنسور

رنج و گستره اندازه گیری  (Span=abs(Lrv-urv          

نکته:برای انجام کالیبره سیون با اتصال هارت به لوپ ویا سر ترنسمیتر مقادیرLRV و URVو Zero را با توجه به کنترل فرایند کالیبره می کنیم.

/ 0 نظر / 93 بازدید