‌‌اثر هال

یکی از قوانین فیزیک که در کنترل کاربرد کاربرد زیادی دارد اثر هال می باشد.

در صورتی که در یک میدان مغنایسی یک هادی و یا نیمه هادی داشته باشیم که از ان جریان عبور می کند باعث می شود تا الکترونها به یک گوشه جمع شوند و حفره ها در سمت دیگر که سبب به وجود امدن اختلاف پتانسیل درصحفه می گردد.

یک حسگر اثر هال مبدلی است که در پاسخ به تغییرات میدان مغناطیسی خروجی ولتاژ نشان می‌دهد.با اعمال میدان‌های مغناطیسی نسبتا بزرگ ولتاژ خروجی در محدودهٔ چند میکروولت می‌باشد . برای ارتقا حساسیت حسگر و گرفتن خروجی مطلوب با بیشترین دقت و با حداقل خطای هیسترزیس باید از تقویت کننده، رگولاتور ولتاژ و مدارهای سوییچینگ منطقی استفاده کرد.

شکل حسگرهای اثر هال به دو نوع عمده تقسیم می‌شوند:

۱.حسگرهای خطی یا آنالوگ

ولتاژ خروجی این نوع حسگر مستقیما از خروجی تقویت کننده گرفته می‌شود که متناسب است با اندازه میدان مغناطیسی خارجی اعمال شده.

۲.حسگرهای اثر هال با خروجی دیجیتال

خروجی آنها تنها دو وضعیت روشن (ON ) و خاموش (OFF) را پوشش می‌دهد.در صورتی که شار مغناطیسی با اندازه بزرگتر از یک مقدار مرجع از عنصر هال عبور کند خروجی سریعا از حالت خاموش (OFF) به حالت روشن (ON )تغییر وضعیت می‌دهد.

کاربردهای مهم سنسور های اثرهال:

کاربردهای سنسور باخروجی دیجیتال:سنسور تعیین مکان شفت ـ اندازه گیری فلو ـ اندازه گیری سرعت چرخش ـ حسگرتعیین مکان ساقه شیر ـشمارنده پالس ـ قفل شدن درب 

 کاریرد سنسور با خروجی آنالوگ:مشاهده جریان ـ تنظیم کننده ولتاژ ـ دیافراگم فشار ـردیاب فلزات آهن دارد

/ 0 نظر / 88 بازدید